Idzie wiosna – uwaga na alergie

trawy-pylki

Gdy nadchodzi wiosna bardzo wiele osób zamyka się w domu, ponieważ każde wyjście na świeże powietrze skutkuje zazwyczaj zaczerwienieniem się oczu i kichaniem. Inne osoby muszą rezygnować z niektórych posiłków lub myć się jedynie szarym mydłem, ponieważ alergie skórne nie dają im żyć, stając się bardzo uciążliwe. Co powoduje tak częste alergie i jak można sobie radzić z tym problemem?

trawy-pylki

Alergia na pyłki traw

Jest bardzo powszechna i bardzo nieprzyjemna odmiana alergii. Niektóre osoby nie mogą nawet wystawić czubka własnego nosa za okno, aby nie zacząć kichać i łzawić. Wiosna oraz lato to najgorsze pory roku dla takich osób, ponieważ co chwilę jakieś trawy zaczynają pylić, uprzykrzając niemiłosiernie codzienne funkcjonowanie. W aptekach znaleźć można bardzo wiele leków na alergie, które mają złagodzić objawy, usunąć zaczerwienienie oczu, powstrzymać cieknące łzy i zapobiegać kichaniu. Jeżeli komuś to pomaga – ma szczęście, niestety znaczna większość alergików musi udać się po pomoc do lekarza w celu uzyskania dużo bardziej skutecznej pomocy.

W leczeniu wielu różnego rodzaju alergii stosuje się specjalne odczulanie, które ma na celu uodpornić organizm na czynniki uczulające, a co za tym idzie, poprawić jakość życia w okresie pylenia. Stosowane są również specjalne leki na receptę, których działanie jest mocniejsze i skuteczniejsze niż tych, dostępnych bez recepty. Mimo wszystko, niektóre osoby uczulone na pyłki traw muszą po prostu przeczekać okres kwitnięcia i jakoś przeżyć fakt, że ciągle cieknie im z nosa.

Alergie skórne i pokarmowe

Swędząca wysypka na skórze często świadczy o alergii, której rozpoznanie jest jednak bardzo trudne, ponieważ nie sposób od razu określić, co było powodem jej wystąpienia i jaki jest główny alergen wywołujący te zmiany. Najlepszym sposobem na złagodzenie objawów takiego uczulenia, jest wyeliminowanie produktu, który je powoduje. Często robi się to metodą prób i błędów, obserwując efekty wyrzucania z diety lub z półki z kosmetykami poszczególnych elementów. Warto wspierać się w tym czasie także spożywaniem wapna.

Alergie skórne mogą być bardzo przykre i często nieładnie wyglądają. Leczyć je można maściami ze sterydem, których jednak nie można stosować zbyt długo ze względu na skutki uboczne, jedyny, skutecznym wyjściem jest więc określenie alergenu i pozbycie się go. Na skórze mogą pojawiać się również alergie pokarmowe, które czasem łączą się dodatkowo z bólem brzucha, nudnościami lub wymiotami.

Najczęstszymi alergenami są orzechy lub ryby, lecz prawdą jest, że uczulonym można być na wszystko, a co ważniejsze, alergii doznać można w każdym momencie życia. Coś, co do tej pory było tolerowane, nagle objawia się wysypką na plecach lub twarzy. Alergie to bardzo przykre sprawy dla wielu osób, niestety są to częste przypadłości, z którymi można walczyć jedynie podanymi wyżej sposobami. Nie jest to łatwa walka i od czasu do czasu trzeba męczyć się z niechcianymi skutkami uczulenia. Nie mniej jednak nie należy pozostawiać ich samych sobie z nadzieją, że jakoś to będzie i same przejdą.