Co i jak jeść żeby nie przytyć

salatka-zdrowy-posilek

Częstym błędem osób odchudzających się jest nieprawidłowy dobór posiłków i źle ułożony plan żywieniowy. W bardzo wielu przypadkach osoby te uważają bowiem, że aby zgubić zbędne kilogramy, trzeba jeść mniej i rzadziej. Jest to oczywiście prawda, ale obowiązująca tylko i wyłącznie pod względem zmniejszenia ilości spożywanych kalorii. Tymczasem teoria o zrezygnowaniu z pewnych posiłków jest całkowicie nieprawidłowa. Wręcz przeciwnie, aby schudnąć, lepiej jeść częściej, nawet kilka razy dziennie, ale za to w bardzo małych ilościach.

salatka-zdrowy-posilek

Rezygnacja z kolacji – czy oby na pewno?

Jest to bardzo częsty błąd kobiet, które z dnia na dzień postanowiły się odchudzać. Nie spożywanie posiłków po godzinie 18, aby zredukować tkankę tłuszczową to nie zawsze najlepszy pomysł. Graniczy to czasami wręcz z głupotą, ponieważ w zależności od tego, o której godzinie kładziemy się spać, będziemy w nocy głodni, co wpływa na jakość snu i zaburza odpoczynek. Oczywiście zalecane jest nie spożywanie posiłku na noc, ale najlepiej jest to zrobić jakieś dwie lub trzy godzinki przed położeniem się spać. Warto zwiększyć ilość posiłków w ciągu dnia, aby osiągnąć lepsze efekty. 5 a nawet 6 posiłków to odpowiednia ilość. Spożywanie lżejszych posiłków w krótszych odstępach czasu wpływa na metabolizm, przyspiesza przemianę materii, w rezultacie zwiększa się również proces spalania tłuszczów. Odchudzanie się w sposób taki, ze jest się ciągle głodnym nie pomaga, uporczywe myślenie o jedzeniu nie pozwala poprawnie funkcjonować i rezultaty takich diet są fatalne.

kalorie-liczenie

Każdy posiłek powinien być zbilansowany, aby nie przytyć, warto liczyć kalorie, jednak najpierw trzeba określić indywidualne dzienne zapotrzebowanie, biorąc pod uwagę aktywność fizyczną w ciągu dnia i ogólny tryb życia. Można to zrobić na specjalnych kalkulatorach kalorycznych lub poprosić o pomoc dietetyka, który zajmuje się czymś takim każdego dnia.

Zbilansowanie diety

Gdy ilość kalorii zostanie już określona, nie wystarczy zapychać się byle czym, aby tylko utrzymać bilans. Posiłki powinny być zbilansowane, zawierać witaminy oraz określoną ilość węglowodanów, białka i tłuszczy. Dbanie o własny organizm to właśnie dostosowywanie pożywienia do potrzeb, puste kalorie nie dają nam nic, aby osiągnąć efekty, należy patrzeć na to, co się je.

Wszystkie produkty polecane przez dietetyków są raczej dobre, jeżeli nie chce się przytyć. Często zaleca się osobom odchudzającym się rezygnację z nabiału oraz produktów zawierających gluten. O słodyczach nawet chyba nie trzeba wspominać.

Warto wybierać pieczywo ciemne, pełnoziarniste, ponieważ ma mniej kalorii. Można również postawić na ciemny makaron i brązowy ryż, które powinny znaleźć się w codziennej diecie. Owoce i warzywa to oczywiście produkty niezbędne, jeżeli jednak chce się szybciej schudnąć, warto również przywiązać uwagę do ich ilości i rodzaju. Czasem warto zrezygnować z bardziej kalorycznych owoców, takich jak banany. Przynajmniej na pewien czas.

Można również wspomagać się zdrowymi suplementami diety, jako zamiennik posiłków wykorzystywać odżywki białkowe polecane przez trenerów personalnych.

Polecamy: Kremy do twarzy Organicseries i Kosmetyki BeautySpaExpert