Angina przez lekarzy oraz specjalistów bywa też nazywana zapaleniem jamy śluzowej gardła i migdałków podniebiennych. Jest to choroba o podłożu wirusowym lub bakteryjnym, spowodowana najczęściej przez rinowirusy lub adenowirusy powstałym w wyniku zakażenia się paciorkowcem. Na anginę najbardziej narażone są dzieci pomiędzy piątym, a piętnastym rokiem życia, a szczepy bakterii dostają się zarówno do błony śluzowej gardła, jak i skóry, układu moczowo-płciowego czy innych narządach wewnętrznych organizmu. (https://www.apteka-rozana.eu/bol-gardla.html)
Choroba zakaźna
Angina wirusowa należy do kategorii chorób zakaźnych i jest wysoce zaraźliwa. Ta choroba bakteryjna rozwija się od jednego do nawet sześciu dni, a do zakażenia może dojść w przypadku kontaktu z wydzieliną wewnętrzną gardła i nosa chorego lub drogą kropelkową. Hospitalizacja oraz izolacja chorego odbywa się w czasie sięgającym nawet czterech dni, jednakże warto pamiętać, że choroba przestaje być groźna dla otoczenia pacjenta już po 24 godzinach od momentu rozpoczęcia farmakoterapii antybiotykiem.
Do najczęstszych objawów anginy należą ból gardła i osłabienie, które są łudząco podobne do objawów zwykłego przeziębienia, jednakże w kolejnych stadiach rozwojowych choroby mogą pojawić się objawy, które nierozerwalnie wskazują na bakteryjne lub wirusowe zapalenie jamy śluzowej gardła i migdałków podniebiennych. Najczęściej występującymi objawami anginy są kaszel, katar, chrypka, ból wewnątrz gardła, jego obrzęk i zaczerwienienie, bóle mięśni oraz stawów, biegunka, pęcherzyki i owrzodzenie błony śluzowej jamy ustnej gardła czy, w ciężkich przypadkach, zapalenie spojówek. Dodatkowo początkowe objawy są nagłe oraz intensywne. Pojawiają się trudności w przełykaniu, przekrwienie migdałków, wysoka gorączka oraz biały nalot włóknikowy. Innymi objawami są powiększenie węzłów chłonnych oraz nudności i wymioty.
Rozpoznanie
Właściwe rozpoznanie anginy bez pomocy lekarza bywa trudne, ponieważ pierwsze objawy choroby są złudnie podobne do przeziębienia lub grypy. Do takich objawów należą na przykład ból gardła, kaszel czy katar. Niestety podejrzenie anginy pojawia się dopiero w zaawansowanym stadium rozwoju choroby, kiedy to wewnątrz jamy gardłowej pojawia się biały nalot. Jeśli jednak pierwsze objawy są bardzo intensywne, a węzły chłonne znacznie powiększyły swoją objętość, może być to sygnał, aby udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Część objawów anginy przypomina objawy innych chorób, dlatego gdy zaobserwujemy u siebie któreś z powyższych objawów, zawsze należy udać się do lekarza, który rozpozna chorobę i zaleci odpowiednią antybiotykoterapię.
Leczenie
Leczenie anginy odbywa się za pomocą leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych lub odbycia 10-dniowej kuracji penicyliną. Dodatkowo aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzenienia się choroby na większą skalę warto odizolować chorego na czas przechodzonej terapii. W przypadku osób, które nie mogą przyjmować penicyliny lub są na nią uczulone stosuje się tak zwane antybiotyki makrolidowe. Niezależnie od przyjmowanego leku należy zawsze postępować według zaleceń lekarza i nigdy nie przerywać terapii nawet po ustaniu objawów. Taki zabieg może spowodować nawrót choroby lub wiele powikłań. https://www.apteka-rozana.eu/