Wczesne rozpoznanie nowotworu – dlaczego jest ważne

badanie-usg-diagnostyka

W klinikach onkologicznych w Polsce, każdego roku przebywa mnóstwo nowych pacjentów. Nowotwory wciąż są najgroźniejszą i najpowszechniejszą formą chorób dotykających wiele obecnie żyjących osób. Powszechnie wiadomo, że odpowiednio wcześnie wykryty nowotwór, może być skutecznie wyleczony. Na pewno prawdą jest, że im później jest on wykryty, tym trudniej cokolwiek zdziałać w zakresie jego leczenia. Dlatego też właśnie miedzy innymi każdego roku w naszym kraju tysiące osób przegrywa walkę z nowotworem, bardzo często przyczyną jest zbyt późne wykrycie choroby. Stąd też właśnie lekarze specjaliści bardzo mocno zachęcają do badań profilaktycznych, przynajmniej raz do roku, aby ustrzec się przed groźnymi konsekwencjami tej niebezpiecznej choroby.

Rodzaje nowotworów

Z nowotworem sprawa przedstawia się w ten sposób, że może on zaatakować właściwie każdy narząd w ludzkim ciele. Często zdarza się, że nie ma objawów takich zmian, ponieważ coś niepokojącego zaczyna dziać się dopiero w momencie, gdy zaczynają występować przerzuty lub nowotwór jest już bardzo rozwinięty a jego stadium dość zaawansowane. Ogólnie mówi się o nowotworach złośliwych i niezłośliwych, gdyż każda zmiana, każdy, nawet niewielki guz w naszym ciele może być nazwany nowotworem, jednak nie każdy z nich aż tak drastycznie niszczy ludzki organizm. Pomimo wszystko jednak każdą formę nowotworu trzeba regularnie badać. Najczęstsze, ale również najłatwiejsze do wykrycia są nowotwory narządów płciowych, w których zmiany dosyć łatwo wykryć, bardzo często także szybko sygnalizowane są różnego rodzaju nieprawidłowości, tłumaczy onkolog Dominika Paradowska z Onko-Med Kraków. Kobietom zaleca się regularne badanie piersi oraz USG jajników i pochwy, aby uniknąć komplikacji, ponieważ rak narządów płciowych u kobiet występuje bardzo często, zwłaszcza po pięćdziesiątym roku życia, dlatego zaprasza się panie nawet na badania bezpłatne.

Sprawa komplikuje się w przypadku nowotworów układu oddechowego, pokarmowego lub głowy. Są one bowiem trudne do wykrycia, a bardzo często ból tych części ciała, uznawany jest za przejaw stresu lub jakieś niewielkie schorzenie, gdy tymczasem konieczna jest szybka opieka lekarska i wszczęcie właściwego leczenia.

Częstotliwość nowotworów

Jak to się dzieje, że tak wiele osób umiera na raka? Co jest przyczyną powstawania nowotworów w różnych narządach ludzkiego ciała? Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie a odpowiedź możemy uzyskać dosyć szybko. Jesteśmy bombardowani chemią, promieniowaniem, szkodliwymi dla zdrowia oparami, a wszystko to ma związek ze zwiększeniem ryzyka zachorowania na rożnego rodzaju choroby nowotworowe. Papierosy są chyba najprostszym przykładem produktów, które mają bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie i bardzo często powodują raka. Warto o tym pamiętać sięgając po ten pierwszy papieros. Najlepszą profilaktyką jest więc uważanie na siebie, choć wydaje się to niemożliwe, gdy wszędzie wokół nas znajdują się czynniki rakotwórcze. Dzisiejsze czasy na pewno nie sprzyjają naszemu zdrowiu, być może w przyszłości się to zmieni, ale już obecnie możemy to zmienić zaczynając dbać o siebie poprzez regularne badania.

Kawoszom polecamy produkty firmy Fonte.