Co niszczy nasze dłonie?

peelieng-dloni-evo

Nasze dłonie ciągle narażone są na niesprzyjające warunki – słońce, mróz, wiatr, detergenty – to wszystko sprawia, że stają się nieprzyjemne w dotyku i suche. Sprawdź co negatywnie wpływa na skórę dłoni.

Promieniowanie UV

Promieniowanie UV oprócz działania prozdrowotnego, np. zwiększenia wchłanialności witamin D, daje nam wiele szkód. Przede wszystkim zbyt mocne operowanie słoneczne zostawia na naszej skórze przebarwienia. Dlatego skóra, która często była wystawiana na słońce i nie była chroniona filtrami przeciwsłonecznymi ma wiele przebarwień. Powstają na niej również pieprzyki i piegi, które choć dodają nam uroku, mogą być szkodliwe. Należy obserwować zwłaszcza te, które mają wokół siebie zaczerwienienie lub są nierównomierne. Skóra dłoni, która jest bardzo delikatna i cienka jest szczególnie narażona na działanie promieni UV, które niszczą w skórze kolagen, przez co skóra jest mniej elastyczna. Bardziej narażona jest na oparzenia słoneczne i na występowanie przebarwień. Latem powinniśmy szczególnie dbać o smarowanie ich kremem z filtrem, również po kąpieli w basenie, czy morzu.

Zbyt mocne peelingi

Peeling jest nam potrzebny, zetrzeć martwy naskórek, jednak zbyt mocne szorowanie i peelingowanie dłoni sprawi, że naruszymy jej barierę ochronną, mocno podrażnimy skórę i stanie się ona szorstka i nieodporna na zanieczyszczenia, czy inne niesprzyjające czynniki. Osłabimy jej zdolność do regeneracji i będzie wyglądała mało estetycznie. Róbmy peeling raz w tygodniu, a po nim nałóżmy na dłonie nawilżającą maskę odżywczą do dłoni i paznokci. Ważne, by miała w sobie nawilżający kwas hialuronowy i witaminy, w tym witaminę E – polecane są np. takie peelingi od Evonails. Szorując dłonie wybierajmy raczej miękkie szczoteczki, których możemy używać również do mycia twarzy. Taka miękkość włosia będzie odpowiednia dla naszych dłoni.

Mycie naczyń

To, że detergenty niszczą nasze dłonie wiadome jest nie od dziś. Dłoniom oprócz szkodliwych składników zawartych w płynach do naczyń szkodzi również zbyt długie namaczanie ich w wodzie. Skóra nabiera nadmiar wody, który sprawia, że dłonie stają się pomarszczone. Jest to wynikiem ewolucji – pomarszczona skóra dłoni miała pomóc nam w chwytności podczas łapania ryb w rzeki. Naukowcy do dziś sprzeczają się, dlaczego skóra dłoni marszczy się bardziej niż np. skóra na udach, czy przedramieniu. Możliwe, że wynika to także z faktu, że skóra na dłoniach jest cieńsza i delikatniejsza. Woda rozpulchnia skórę, ona zaś nabiera wody i staje się nierównomierna. Mimo, że woda jest nam potrzebna, to zbyt długie namaczanie dłoni w wodzie sprawia, że skóra jest zbyt wysuszona. Przy codziennym myciu naczyń bez rękawiczek możemy po jakimś czasie spodziewać się zaczerwienionych dłoni. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakładanie rękawiczek, a po myciu ręcznym naczyń, smarowanie skóry dłoni kremem.

Mróz

Zima nie sprzyja naszym dłoniom. Wyjście na dwór bez rękawiczek grozi nam silnym wysuszeniem i podrażnieniem dłoni. Zimno sprawia, że skóra jest mocno zaczerwieniona. Dzieje się tak, ponieważ skóra doznaje szoku termicznego, kiedy wychodzimy z ciepłego pomieszczenia na minusową temperaturę. Najlepiej pamiętać o rękawiczkach, nawet przy stosunkowo niewielkim mrozie. Pamiętajmy także o lżejszych rękawiczkach na wczesną wiosnę, kiedy temperatura na dworze może być zdradliwa. Opatulajmy dłonie również przy silnym wietrze, który niosąc ze sobą kurz również wysusza dłonie.

Detergenty

Najgorszym wrogiem skóry dłoni są detergenty, które mocno ją wysuszają. Najniebezpieczniejsze dla skóry są środki z dodatkiem alkoholu oraz te z wybielaczem i chlorem. Niektóre bardzo silnie bakteriobójcze są żrące i mogą poparzyć nasze dłonie, zostawiają czerwone ślady i ranki. Takie podrażnienia są bardzo trudne do zagojenia, dlatego najlepiej przy używaniu silnych detergentów używać rękawiczek. Jeśli zmywamy np. okna płynami z alkoholem, starajmy się pryskać płyn bezpośrednio na szybę, a nie na ściereczkę, którą trzymamy w dłoniach, co zmniejszy ryzyko ich wysuszenia. Najlepiej chronić dłonie za pomocą rękawiczek, a po skończonej pracy posmarować je obficie kremem do rąk.

Polecamy także: Dr Winczakiewicz